Jakie nasiona można wysiewać zimą?

Zimowy wysiew nasion 

Zima jest dla ogrodnika okresem odpoczynku, miłośnik zieleni ma czas na ulubiony serial, może dokończyć książkę i zrelaksować się przed kolejnym sezonem w ogrodzie. Są jednak zajęcia związane z roślinami, którym możemy oddać się już zimą. Im wcześniej się przygotujemy na nadejście wiosny, tym nasz ogród będzie piękniejszy. Poza zimowym cięciem gałęzi w ogrodzie możemy przygotować rozsady roślin. Potrzebujemy dogodnego miejsca o umiarkowanej i stałej temperaturze. Porady ogrodnicze zazwyczaj głoszą, że najlepszym terminem wysiewu nasion jest wczesna wiosna, ale niektóre rośliny z powodzeniem możemy siać już w styczniu.

Poradnik Ogrodniczy

Rośliny wysiewane w styczniu

Pierwszy miesiąc roku jest dobrym terminem na sianie roślin jednorocznych, które późno wchodzą w okres wegetacji. Największą zaletą tego terminu jest to, że po wysadzeniu rozsady do gruntu w krótkim czasie otrzymujemy kwiaty. W tym czasie wysiewamy heliotropy, żeniszki i begonie. Dobrze jest zapewnić roślinom dostęp do światła, jeśli posiadamy odpowiednie lampy doświetlające – zastosujmy je. Powyższe rośliny siejemy rzutowo do skrzynek napełnionych wilgotnym podłożem z domieszką piasku. Najlepsza temperatura do wzrostu siewek to około 20 stopni Celsjusza. Po trzech tygodniach możemy zacząć pikować rośliny do doniczek. Z powodzeniem w styczniu poradzi sobie wysiana pelargonia. Pamiętać trzeba, że roślina ta kwitnie dopiero po sześciu miesiącach od siewu. Im wcześniej wysiejemy, tym szybciej będziemy cieszyć się z kwiatów.

Lutowe rozsady

W tym miesiącu mamy większe pole do popisu, wysiewać zaczynamy warzywa, zioła oraz kwiaty. W lutym dużo osób wysiewa rośliny na jadalne i zdrowe kiełki. Do tego celu używa się niezaprawianych nasion słonecznika, brokułów, rzodkiewki, kalarepy, rzeżuchy i wielu, wielu innych. To dobry okres, żeby pomyśleć o rozsadzie warzyw. Siejemy pomidory, warzywa kapustne i cebulowe. W tym celu dobrze jest użyć gotowej ziemi przeznaczonej do siewu, a jeśli posiadamy kompost i mamy w zimie do niego dostęp – to ziemi kompostowej. Wysiane do skrzynek nasiona zakrywa się folią przeźroczystą, pomaga to utrzymać właściwy poziom wilgotności podłoża co korzystnie wpłynie na nasiona. Rozsada powinna być w ciepłym i w widnym miejscu.

About Botanik

Z miłości do roślin zacząłem prowadzić blog.