Nawożenie roślin w ogrodzie – przydatne porady

Nawożenie roślin to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, o jakich musimy pamiętać. To konieczność, aby mogły one kwitnąć, prawidłowo rosnąć, a także wykazywać odporność na różnego rodzaju choroby. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik pełen wskazówek na temat nawożenia roślin w ogrodzie.

Czym nawozić ogród?

Aby przeprowadzić nawożenie roślin w ogrodzie, musimy wybrać odpowiedni środek. Nie jest to proste, gdyż tego typu preparaty różnią się składem, formą i sposobem stosowania. Dostępne nawozy można zaklasyfikować do dwóch podstawowych grup:

  • naturalne – często słyszy się, że to po nie najpierw powinniśmy sięgnąć, aby dostarczyć roślinom niezbędne składniki odżywcze. Jednym z najpopularniejszych jest kompost, który można przygotować samodzielnie, np. ze skoszonej wcześniej trawy, chwastów bez zawiązanych nasion, drobnych gałęzi, popiołu drzewnego, szarego papieru czy odpadów roślinnych z kuchni. Raz na kilka lat warto też zastosować obornik, który dostarczy glebie kwasów humusowych i wiele pożytecznych organizmów;
  • mineralne (sztuczne) – są produkowane w zakładach chemicznych, a w ich składzie znajdują się wszystkie substancje, które potrzebne są roślinom. Tego typu nawozy są bogate głównie w azot, potas, fosfor, siarkę, magnez oraz wapń. Wśród nich znajdziemy preparaty jedno- oraz wieloskładnikowe, są też środki specjalistyczne, przeznaczone do zwalczania określonych chorób i chwastów.

Kiedy nawozić rośliny w ogrodzie?

To, kiedy będziemy nawozić rośliny, w dużej mierze uzależnione jest od ich wymagań oraz okresu wegetacji. Po nawozy organiczne możemy sięgnąć kilka razy w ciągu sezonu, a po te mineralne najlepiej tylko w razie konieczności. Wiosenne preparaty wolnodziałające (długo uwalniające substancje aktywne) powinny być stosowane w połowie kwietnia lub na początku maja, a te szybkodziałające – w połowie maja. Kiedy nadejdzie sierpień, powinniśmy sięgać już tylko po nawozy jesienne, mające inny skład niż środki wiosenne.

Najczęściej popełniane błędy przy nawożeniu

Nawożenie roślin nie jest trudne, ale można przy tym popełnić błędy, które wpłyną na wygląd ogrodu. Jednym z najczęściej popełnianych jest nierównomierne rozsypanie środka. Stosując go, musimy pilnować, aby dokładnie rozprowadzić go po całej nawożonej powierzchni. Potem należy delikatnie wymieszać go z wierzchnią warstwą ziemi i podlać. Uważajmy też na przenawożenie, czyli zastosowanie nawozu w nadmiarze. Zbyt duża ilość azotu prowadzi do intensywniejszego rozwoju zielonej masy roślin, przy jednoczesnym ograniczeniu kwitnienia. Nadmiar fosforu utrudnia przyswajanie miedzi i żelaza, a potasu – pobieranie z gleby wapnia i magnezu.

About Botanik

Z miłości do roślin zacząłem prowadzić blog.