Jak nawozić rośliny ogrodowe?

Nawożenie roślin wydaje się proste, jednak są to jedynie pozory. Aby zachować prawidłowy wzrost i obfitość plonów, poszczególne nawozy należy zastosować w określonym czasie wzrostu roślin. Nawozy zawierają skoncentrowane minerały i składniki odżywcze, które mogą nie tylko pomóc roślinie, ale także jej zaszkodzić. Z tego powodu nawożenia i pielęgnacji roślin należy się po prostu nauczyć.

Jakie nawozy stosować?

Do roślin uprawnych zalecane są nawozy naturalne, które pozwalają na pozyskanie ekologicznych plonów. Są one oferowane w postaci skoncentrowanego granulatu kurzego, końskiego, owczego lub bydlęcego. Inną grupą nawozów naturalnych są mieszanki mineralne sypkie lub płynne, które zawierają wapno, potas, azot, magnez czy fosfor. Jeśli już musimy sięgać po nawozy sztuczne, zastosujmy je do roślin doniczkowych i ozdobnych – ich zadaniem jest ozdoba parapetu lub ogrodu, dlatego nie wymagają nawożenia ekologicznego. W sklepach ogrodniczych kupimy gotowe mieszanki nawozowe w postaci granulatu lub płynu. Mogą być one dedykowane do roślin ogrodowych, poszczególnych gatunków kwiatów, a nawet trawników czy iglaków.

Nawożenie roślin ogrodowych

Racjonalne nawożenie roślin obornikiem pozwala na to, by cieszyć się obfitymi plonami i pięknem kwitnących kwiatów przez cały okres wegetacyjny. Naturalny obornik granulowany można rozsypać na grządkach jesienią, tuż przed przekopaniem ziemi. Przez cały sezon wegetacyjny można stosować go punktowo w okolicy korzeni roślin lub umieszczając w rzędach wzdłuż grządek. Obornik można również zalać wodą i odstawić na 14 dni. Wówczas uzyskamy nawóz płynny, który szybciej przenika do gleby i działa praktycznie natychmiast. W przypadku nawozów mineralnych, rozsypuje się je na zagonach i grządkach, przysypując warstwą ziemi. Nawozy mineralne w płynie stosuje się do bezpośredniego podlewania roślin lub rozcieńczenia z wodą. Po podaniu dawki nawozu, roślinę mocno podlewamy, by składniki mineralne dotarły do bryły korzeniowej. Sztuczne nawozy stosuje się bardzo podobnie – należy wymieszać je z wierzchnią warstwą gleby lub rozpuścić w wodzie. Należy jednak uważać, by trzymać się dawki zalecanej przez producenta – łatwo bowiem o przenawożenie rośliny co może spowodować jej uszkodzenie.

About Botanik

Z miłości do roślin zacząłem prowadzić blog.