Porady ogrodnicze – zacznij sezon w ogrodzie!

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, chcesz odświeżyć swoją bazową wiedzę, lub boisz się, że zapomniałeś o jakiejś ważnej kwestii przed wiosennym przygotowaniem się do początku sezonu – ratunkiem mogą okazać się krótkie porady ogrodnicze, które ułatwią Ci rozpocząć Twoje ulubione prace w ogrodzie. Sprawdź, o czym należy pamiętać przeglądając nasze porady ogrodnicze.

Wiosenne porządki! – czas na przygotowanie sprzętu 

Miesiące wiosenne są zazwyczaj pracowitym czasem dla ogrodników. Nasze porady ogrodnicze dotyczą również kwestii właściwego przygotowania swoich narzędzi. Zanim wkroczysz w wiosenny sezon, przygotuj odpowiednio swój sprzęt, taki jak kosiarka. Wyczyść dolną część kosiarki skupiając się na przestrzeni między nożem, a obudową. Dodatkowo, warto odkręcić nóż, aby móc go wyostrzyć i wyważyć – ten zabieg sprawi, że koszenie trawy stanie się dla Ciebie przyjemnością. Nie zapomnij także o zmianie oleju po poprzednim sezonie, przestrzegając odpowiedniej miary. Zadbaj o wyczyszczenie świec drucianą szczotką, w razie konieczności wymień przepaloną świecę. Miej na uwadze, że po poprzednim sezonie Twoje narzędzia potrzebują wyczyszczenia z pozostałości takich jak kwasy, grzyby czy bakterie. Ich obecność może sprawić, że żelazne części niszczą się i rdzewieją. 

Wiosenny zasiew, wysiew i pielęgnacja

Okres wiosenny to idealny czas na zasadzenie nowych krzewów i bylin oraz wysiewu nasion kwiatów i warzyw. Pomyśl o zasadzeniu lilii, nagietków lub maków polnych. Nie zapomnij o specjalistycznych nawozach – pomogą w odżywieniu Twoich roślin. Jedną z kluczowych porad ogrodniczych jest odpowiednia pielęgnacja: pamiętaj o wymaganych zabiegach pielęgnacyjnych. Coroczne przycinanie krzewów ozdobnych i owocowych to ważna kwestia. Zadbaj o odpowiedni kształt swoich roślin oraz zapewnij im idealne warunki do ich kwitnięcia i owocowania. Zwróć uwagę na odpowiedni wybór sekatora – jego wielkość powinna być uzależniona od grubości ciętych gałęzi. Wybór jest duży: małe ręczne sekatory idealnie sprawdzą się w przypadku cięcia młodych pędów, z grubszymi poradzisz sobie dzięki sekatorowi oburęcznemu. Nożyce zarezerwuj do żywopłotu, a sekator teleskopowy pomoże Ci w cięciu wyżej położonych gałęzi. 

About Botanik

Z miłości do roślin zacząłem prowadzić blog.