Fikus – jak o niego dbać? Praktyczne porady

Fikusy to bardzo popularne rośliny doniczkowe, które można spotkać w wielu domach. Co prawda ich pielęgnacja nie jest zbyt kłopotliwa, ale czasem zdarza się, że gubią liście i nie wyglądają wtedy zbyt dobrze. Jak powinno się dbać o fikusy? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym Twoja roślina przez cały rok będzie świetnie się prezentować.

Stanowisko

Jeżeli chcesz, aby w Twoim domu pojawił się fikus, koniecznie sprawdź, czy zapewnisz mu odpowiednie stanowisko. Tego typu rośliny nie lubią mocnego światła słonecznego, ale jednocześnie nie mogą stać w całkowitym cieniu. Dlatego nie należy ich ustawiać na parapecie okna skierowanego w południową stronę. Najlepsze miejsce dla fikusów to okno zachodnie, ewentualnie wschodnie. Co ważne, nie lubią one obracania doniczek i przeciągów, zwykle reagują na to zrzucaniem liści. Może się zdarzyć, że ogołocone będą całe pędy. Poza tym rośliny nie mogą stać zbyt blisko siebie, ponieważ każda z nich potrzebuje dużo wolnej przestrzeni wokół siebie.

Podlewanie

Optymalna temperatura dla fikusów to ok. 20 st. C. Podlewa się je w momencie, kiedy ziemia w doniczkach przeschnie, czyli mniej więcej dwa razy w tygodniu. Jednak jeżeli w pokoju jest cieplej, konieczne będzie częstsze nawadnianie roślin. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na temperaturę wody, nie powinna być zimna. Latem fikusy należy co pewien czas zraszać, a zimą regularnie przecierać liście wilgotną szmatką, bo gromadzi się na nich kurz.

Przycinanie i przesadzanie

Każdy właściciel fikusów powinien pamiętać o ich przycinaniu. Koniecznością jest usuwanie suchych liści i pędów, które mogą być zniszczone przez choroby. Nie dotyczy to jednak sprężystej odmiany rośliny, która nie wymaga przycinania. Nie można zapomnieć również o przesadzaniu. Fikusy rozwijają się bardzo szybko i wciąż rozrastające się korzenie potrzebują dużo miejsca. Młode rośliny przesadza się średnio co rok, a te starsze raz na kilka lat. Jeśli ich przyrost nie jest zbyt duży, nierzadko wystarczy wymiana górnej warstwy ziemi (najlepiej na wiosnę).

Nawożenie

Tak jak inne rośliny doniczkowe, fikusy trzeba nawozić. Robi się to w sezonie, czyli okresie od wiosny do końca lata. Które preparaty wybierać? Należy poszukać środka przeznaczonego dla roślin o ozdobnych liściach. 

About Botanik

Z miłości do roślin zacząłem prowadzić blog.