Fikus to piękny kwiat

Fikusa warto mieć w domu

Fikus to inaczej figowiec. Ten kwiat jest popularny i znajduje się w wielu polskich domach. Znanych jest ponad 1000 gatunków fikusa, a wiele z nich to kwiaty doniczkowe lub rośliny uprawiane w ogrodzie. Może być także drzewem lub krzewem. Skórzaste liście tego kwiatu wydzielają pewien sok, jest to sok mleczny. Należy na niego uważać, ponieważ może podrażnić wrażliwą skórę. Roślina pochodzi z Azji, Afryki oraz Australii. Najpopularniejszy jest figowiec Beniamina. Inną popularną odmianą jest figowiec pospolity. To drzewko daje figi, które są przetwarzane na dżemy lub są suszone. Czasami figi jada się także na surowo. Można kupić także fikusa sprężystego, a nawet fikusa w formie bonsai, popularnego karłowatego drzewka. 

Ciekawą odmianą jest fikus pnący, nadaje się do terrarium. Ma giętkie pędy, które można doskonale formować. Posiada drobne liście, zielone lub biało-zielone. Potrzebuje dużej wilgotności, powietrza oraz jasnego miejsca. Znosi temperatury pokojowe oraz poniżej 10 stopni Celsjusza. Jest dość wytrzymałą odmianą fiskusa.

Fikusy Benjamina to najpopularniejszy kwiat

Są to rośliny sprzedawane wszędzie. Fikusy Beniamina są ładne i łatwe w pielęgnacji. Jeśli jakieś warunki w otoczeniu im nie odpowiadają to zrzucają liście. Fikus może mieć nawet 2 metry wysokości, niektóre potrafią dorastać aż do pięciu metrów. Są też odmiany karłowate. Fikus Beniamina ma sztywne gałązki i drobne liście, jego kolor jest ciemnozielony. Czasami brzegi liści mają jaśniejsze brzegi. Fikus tępy jest bardzo odporny na kiepskie warunki, nadaje się do przycinania oraz formowania. Fikus Beniamina jest dość kapryśny i często zrzuca liście. Fikusy nie lubią przestawiania i poruszania, muszą mieć jedno stałe miejsce. Potrzebują ok. 20 stopni Celsjusza temperatury, lubią suche powietrze, rosną przez cały rok, zima też nie jest im straszna. Rośliny te nadają się do domów, mieszkań oraz biur. Doceniają dobre warunki i ładnie rosną. Nie wolno ich przelać, bo wtedy zgniją ich korzenie. Fikusy nie znoszą niskich temperatur, dlatego nadają się doskonale do hodowania w mieszkaniach. Pozytywnie wpływają na jakość powietrza w mieszkaniu. To kwiaty ładne i dekoracyjne. Fikusy są na pewno godne zakupu i hodowania w domach, biurach czy szkołach. 

About Botanik

Z miłości do roślin zacząłem prowadzić blog.